Brazilija siunčia daugiau nei 30% savo eksporto į Europos Sąjungą, o vyriausybės skaičiavimai rodo, kad naujos kovos su miškų naikinimu taisyklės, kurios įsigalios 2024 metų pabaigoje, gali paveikti apie 15 milijardų JAV dolerių vertės eksportą.
Brazilijos vyriausybė paragino Europos Sąjungą atidėti šio labai ginčijamo įstatymo įgyvendinimą, perspėdama apie rimtas pasekmes prekybiniams santykiams. Laiške Europos Komisijai, kurį matė „Reuters“, Brazilijos vyriausybė teigė, kad įstatymas yra „vienašališkas ir baudžiantis instrumentas“, kuris diskriminuoja šalis, kurių ekonomikos priklauso nuo miškų išteklių, tokias kaip Brazilija.
Brazilijos žemės ūkio ministras Carlos Fávaro ir užsienio reikalų ministras Mauro Vieira laiške nurodė, kad
„Brazilija yra vienas iš pagrindinių ES tiekėjų daugumai produktų, kuriems taikomi teisės aktai, ir kurie sudaro daugiau nei 30% mūsų eksporto į šį bloką“.
Jie pridūrė: „Siekdami išvengti poveikio mūsų prekybiniams santykiams, prašome, kad ES neįgyvendintų EUDR (ES reglamento dėl miškų naikinimo) 2024 metų pabaigoje ir skubiai peržiūrėtų savo požiūrį į šį klausimą“.
Brazilijos vyriausybė nurodo, kad šis reglamentas gali paveikti prekes, kurių vertė siekia 15 milijardų JAV dolerių. 2023 metais Brazilijos eksportas, įtraukiantis EUDR apimamus produktus, sudarė 46,2 milijardo JAV dolerių.
Europos aplinkos apsaugos komisaras Virginijus Sinkevičius balandį patvirtino, kad įstatymas įsigalios, kaip buvo planuota, 2024 metų pabaigoje, nepaisant raginimų peržiūrėti teisės aktą iš Austrijos vadovaujamos koalicijos, kurią sudaro 20 iš 27 ES valstybių. Šios šalys argumentavo, kad naujos taisyklės pakenks Europos ūkininkams.
Griežti reikalavimai
Šis pirmasis tokio pobūdžio kovos su miškų naikinimu įstatymas pasaulyje, pasiūlytas Europos Komisijos 2021 metais, buvo oficialiai priimtas pernai. Jis orientuotas į prekes, susijusias su miškų naikinimu dėl žemės ūkio plėtros, įskaitant galvijus, kakavą, kavą, palmių aliejų, soją ir medieną, kurios parduodamos ES rinkoje. Šie šeši produktai sudarė daugiau nei 50% viso miškų naikinimo 2001–2015 metais.
Pagrindinis EUDR reikalavimas – prekės, parduodamos ES rinkoje, turi būti „be miškų naikinimo“. Tai taikoma tiek legaliam, tiek nelegaliam miškų kirtimui.