„VMU prioritetas – veiklos skaidrumas visose mūsų veiklos srityse, nuo kasdienių procesų iki strateginių sprendimų, – teigia Valdas Kaubrė, Valstybinių miškų urėdijos (VMU) generalinis direktorius. – Įgyvendindami tokius standartus kaip ISO 37001 ir FSC siekiame, kad mūsų patikėjimo teise prižiūrimi valstybiniai miškai būtų tvarkomi tvariai, laikantis aukščiausių ekologinių, ekonominių ir socialinių principų, o mūsų veikla būtų atvira ir atsakinga visuomenei. Svarbiausia, jog šie principai yra ne tik dokumentuose, bet kiekvieno urėdijos komandos nario kiekviename žingsnyje.“
„Įmonės veiklos skaidrumo pagrindinis principas – atskaitomybė visuomenei. Jis apima įvairias sritis, o antikorupcinė ir saugos reikalavimų dalis, korupcijos prevencija ir valdymas, – tik viena iš sričių“, – pasakoja Vytautas Giržadas, VMU Prevencijos ir krizių valdymo skyriaus vadovas. Jis teigia, kad visos antikorupcinės patikros, korupcijos netoleravimo ir kiti su tuo susiję reikalavimai įmonėje vykdomi pagal įdiegtą standartą ISO 37001 – Antikorupcinės vadybos sistemą.
Šiemet VMU jau buvo atliktas pakartotinis standarto ISO 37001 sertifikavimas. Jo nuostatos taikomos visuose 25 organizacijos padaliniuose ir 192 girininkijose – VMU dirba per 2.600 darbuotojų, prižiūrima per 1,1 mln. ha valstybinių miškų. Anot VMU Prevencijos ir krizių valdymo skyriaus vadovo, veiklos skaidrumą garantuojantys procesai turi būti aiškūs ir tiksliai pateikti visiems vadovams, specialistams ir kitiems darbuotojams, kad būtų suprantama, kaip jais vadovautis ir pagal juos veikti.
„Suprantama, kad VMU turi įsidiegusi ir daugiau standartų, pavyzdžiui, miškų sertifikavimo standartą FSC (angl. Forest Stewardship Council), kuriuo vadovaujantis Lietuvos valstybiniuose miškuose, kuriuos VMU valdo patikėjimo teise, ūkininkaujame laikantis tvaraus ir subalansuoto miškų ūkio principų, nuolat bendraujame ir komunikuojame su šalia miškų gyvenančiomis bendruomenėmis bei visuomeninėmis organizacijomis“, – akcentuoja V. Giržadas.
Veikla skaidri
„Antikorupcinė ir verslo saugos veiklos, kaip įmonės veiklos skaidrumo dalis, jų diegimas į valdymo procesus, vidaus kontrolė, rizikų valdymas ir jų valdymo standartizavimas, visos darbo saugumo (tai, pvz., apima darbuotojų rizikų vertinimo, partnerių patikimumo patikrinimo) procedūros ir korupcijos prevencija yra būtent mūsų skyriaus kompetencijoje, – pasakoja VMU Prevencijos ir krizių valdymo skyriaus vadovas. – Tačiau mūsų įmonės veiklos skaidrumas taip pat glaudžiai susijęs su mūsų teikiamomis paslaugomis visuomenei ir verslui, pavyzdžiui, rekreacinių teritorijų gyventojams parengimas ir priežiūra, miškotvarkos projektų rengimas, medienos ruoša ir prekyba bei logistika – visa tai taip pat turi būti atvira ir skaidru. Pavyzdžiui, viešinami miškotvarkos projektai, kokia ir kam bus parduodama mediena, kaip mediena aprūpinami gyventoja ir pan.“
Beje, reaguodamas į viešai reiškiamas nuomones, kad Lietuvoje padaugėjo kertamų miškų, V. Giržadas atkreipia dėmesį, jog miškininkystėje medienos gavyba nėra vienintelis ir pagrindinis tikslas. VMU prioritetas vykdant ūkinę veiklą yra išlaikyti ekologinę, ekonominę ir socialinę pusiausvyrą bei užtikrinti tvarią mūsų miškų ateitį.
„Jei žemės ūkyje derlius nuimamas kasmet, tai miškininkams jį užauginti trunka dešimtmečius ar šimtmetį. Reikia prisiminti, kad po I pasaulinio karo, kuomet Lietuvoje buvo iškirsta daugybė miškų, atkūrus nepriklausomybę, apie dešimtmetį miškai buvo sodinami, o dabar, po 100 ir daugiau metų, pušynai, eglynai ir kiti medynai ūkiniuose miškuose sulaukė savo brandos, jų mediena yra tinkamiausia naudoti. Todėl ir šiuo klausimu reikia kuo daugiau komunikuoti, kad būtų suprantama, kodėl atėjus tam tikram laikui ūkiniuose miškuose kirtimus vykdyti privalu, nes kitaip bus prarandamas medienos prieaugis, sumažės medynų produktyvumas, mediena praras geriausias savybes, – gamtos dėsnius primena VMU Prevencijos ir krizių valdymo skyriaus vadovas. – Taigi, ne visos miškininkų kartos sulaukia savo darbo vaisių.“
Jis atkreipia dėmesį, kad informacija apie visus miškotvarkos projektus, planuojamus kirtimus yra viešinama ir internetu pasiekiama bet kam, kas tuo nori pasidomėti. „Taigi, ir ši didelį visuomenės susidomėjimą kelianti tema mūsų organizacijoje yra maksimaliai skaidri, viešinama, rūpimais bendruomenėms klausimais diskutuojama, atsižvelgiama į jų pastabas“, – teigia. V. Giržadas.
Dėl galutinių rezultatų
Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad miškininkystėje veiklos klaidų, kurios daromos dėl neatsargių ar tyčinių veiksmų, prevencija dar svarbi ir todėl, jog jas padarius pasekmes gali pamatyti tik po kelių metų, pavyzdžiui, pasirinkus neteisingus sodmenis ar netinkamai pasodinus mišką – tik po 5–7 metų, ir jų ištaisyti galimybių nėra, tų pačių medelių nepersodinsi.
„Todėl miškininkų veikloje procedūrinis tikslumas yra labai svarbu, nes jų nesilaikymo pasekmes galėsime pamatyti tik po kelių ar net keliolikos metų, – kalba VMU Prevencijos ir krizių valdymo skyriaus vadovas. – ISO 37001 ir kiti mūsų įdiegti standartai – tai kasdienės veiklos higiena, kuri padeda siekti aiškumo, skaidrumo, suprantamumo ir yra tam tikri patikimumo standartai. Turėdami ir nuolat laikydamiesi jų mes galime tinkamai atlikti tarpinius vidinius patikrinimus ir išsiaiškinti, ar procesai vykdomi laikantis reikalavimų, pavyzdžiui, ar tinkamai renkamos miško medžių sėklos ir auginami sodinukai, ar pagal reikalavimus atliekamas miško sodinimas ir periodinė jo priežiūra, kirtimai, medienos transportavimas, pardavimas ir t. t. Tarpinė kontrolė padeda pastebėti veiklos klaidas, pagal galimybes jas ištaisyti ir jų išvengti ateityje, o taip pat galiausiai pasiekti kuo geresnių galutinių rezultatų.“
Nustatomas veiklos rizikingumo laipsnis
Veiklos procesuose taip pat svarbu, kad sprendimų priėmimuose nedalyvautų vienas žmogus, o jei to išvengti neįmanoma, jo veiksmai privalo būti patikrinami, kad atsitikus klaidai ji būtų kuo operatyviau ir su mažesnėmis sąnaudomis ištaisoma. Taip pat siekiama, kad vyktų darbuotojų rotacija.
„Vadovaujantis standartais, jei atsitinka tyčinė ar netyčinė klaida, procesai turi būti sudėlioti taip, kad galėtume išsiaiškinti klaidas, jas užfiksuotume, ištaisytume ir iš jų pasimokytume, o taip pat siūlytume priemones, kaip tokių klaidų išvengti ar bent jų sumažėtų, jos atneštų kuo mažiau žalos, – aiškina VMU Prevencijos ir krizių valdymo skyriaus vadovas. – Taigi, standarto tikslas – kiekvienam procesui įsidiegti procedūrą, kad mūsų veiksmai atitiktų įstatymų leidėjų, ministerijos, įmonės vadovybės nustatytus reikalavimus. Pavyzdžiui, yra reikalavimai, kaip matuoti nukirstą ir parduodamą medieną ir šio standarto privalome laikytis, o jei užfiksuojami neatitikimai, išsiaiškinti, kodėl jie atsirado ir kaip ateityje jų išvengti.“
Korupcijos prevencija siekiama užkardyti neteisėtus veiksmus, kai bandoma gauti asmeninės naudos naudojantis darbu ar darbo priemonėmis. Kiekviena veikla vertinama pagal savo rizikingumo laipsnį.
Skaitmeninimas už skaidrumą
„Efektyviausia prevencija – įmonės veiklos procesų skaitmeninimas, pavyzdžiui, prieš pora metų pradėtas diegti fotogrametrinis žaliavinės medienos matavimas leidžia medieną pamatuoti greičiau, patikimiau, užtikrina skaidrumą, o taip pat mažina darbo sąnaudas“, – pavyzdį pateikia V. Giržadas.
Fotogrametriniu būdu mediena gali būti matuojama ir sukrauta medienvežyje, ir rietuvėse. Mediena fotografuojama specialiu prietaisu, o sistema apskaičiuoja jos tūrį ir informaciją perduoda į VMU apskaitos sistemas. Taip užtikrinamas maksimalus skaidrumas, nes skaitmeniniai duomenys įvedami automatiškai, eliminuojamas žmogiškasis faktorius, išvengiama rankinio darbo ir dėl to galimų klaidų ar korekcijų.
„Naudoti sistemines fiksavimo priemones, matyti procesus ir rodiklius svarbu kiekvienoje mūsų veiklos srityje. Informacinės sistemos surenka duomenis iš įvairių VMU procesų: miškotvarkos planavimo, gamybos, miškininkystės, logistikos sričių, taip pat miškuose esančių kelių statybos ir priežiūros, priešgaisrinės apsaugos ir rekreacinių objektų priežiūros. Šiuos duomenis analizuodami galime pastebėti, ar nedarome klaidų, o jei darome, kodėl ir kaip jas ištaisyti bei ateityje išvengti. Tai taip pat garantuoja veiksmų atsekamumą, kuris labai svarbus garantuojant kibernetinį ir kiekvieno darbuotojo, ir visos organizacijos saugumą“, – apibendrina VMU generalinis direktorius.