Pagrindinės medienos apdirbimo technikos ir patarimai pradedantiesiems

Prieš pradėdami medžio darbus, perskaitykite šį gidą, pilną medžio apdirbimo technikų ir patarimų. Čia aptarsime pagrindines medienos apdirbimo technikas, būtinuosius įrankius ir kaip saugiai pradėti darbą.

11 medienos apdirbimo technikų paaiškintos
Toliau pateiktos medienos apdirbimo technikos yra būtinos beveik bet kuriam projektui. Nuo pjovimo iki apdailos, šios technikos yra esminės ir pritaikomos tiek mažiems projektams, kaip šaukšto drožyba, tiek didesniems, kaip spintų gamyba.

Apdirbimas

Apdirbimas yra procesas, kai iš grubios medienos sukuriamos geometriniu tikslumu pasižyminčios detalės. Apdirbimas prasideda nuo obliavimo, kurio metu išlyginama viena lentos pusė. Tada naudojamas staklių lygintuvas, kad kita lentos pusė būtų lygi. Galiausiai pjūklu pjaunamas likęs kraštas, kad jis būtų lygiagretus kitam. Apdirbimas paruošia medieną jungimo darbams.

Obliavimas ir lyginimas

Obliavimas yra procesas, kurio metu išlyginama viena lentos pusė ir vienas kraštas kaip dalis apdirbimo proceso. Specialiais atvejais obliavimo staklės taip pat gali būti naudojamos grioveliams, kūgiams arba kampams formuoti.
Lyginimas naudojamas medienos paviršiui lyginti ir pertekliniam medžiagos kiekiui pašalinti. Lygintuvas naudojamas medienos paviršiui išlyginti iki vienodo storio, kai viena pusė jau yra apdirbta obliavimo staklėmis. Priklausomai nuo projekto, galite pasirinkti rankinį arba elektrinį lyginimą. Rankiniai lygintuvai veikia tyliau, juos lengviau valdyti ir jie sukuria mažiau dulkių. Elektriniai lygintuvai greitai pašalina didelius medienos kiekius.

Pjovimas

Beveik kiekvienas medžio darbų projektas prasideda nuo pjovimo. Yra daug įvairių pjūklų tipų, naudojamų skirtingiems projektams. Visada dėvėkite apsauginius akinius ir kvėpavimo apsaugą dirbant su pjūklu ar smulkiais dalelėmis. Ausų apsaugos priemonės taip pat būtinos dirbant su pjūklais ir triukšminga įranga.

• Kampinis pjūklas (slankusis junginis kampinis pjūklas): Naudojamas grubiai pjaunant medieną į naudingus matmenis tolesniam apdirbimui.
• Rankinis pjūklas: Lengvas, nešiojamas ir nereikalaujantis elektros energijos.
• Nešiojamas diskas: Efektyvus, greitam pjovimui tinkamas pjūklas.
• Stalinės pjūklas: Stacionarus pjūklas, naudojamas tiksliai pjaustyti medieną.
• Grandininis pjūklas: Nešiojamas pjūklas, naudojamas pradiniams pjovimams ir medžiagų paruošimui.
• Juostinis pjūklas: Naudojamas grubiam pjovimui ir lenktiems pjūviams.
• Figūrinis pjūklas: Naudojamas smulkiems, detaliems pjūviams.

Gręžimas

Gręžimo procesas sukurią skylę medienoje, o išgręžimas – išplečia esamą skylę. Pasirinkite tinkamą grąžtą, atsižvelgdami į norimą skylės dydį ir medžiagą.

• Grąžtų tipai: Spiralinis, Forsner ir plokščiasis grąžtas.

Frezavimas

Frezavimo staklės yra labai universalus įrankis, naudojamas tiek rankomis, tiek pritvirtintas prie stalo. Priklausomai nuo įdėto frezos, galima kurti briaunas, griovelius ir kitus modelius.

Klijavimas ir tvirtinimas

Klijuojant tinkamai paruoštas medienos dalis, sukuriamas junginys, kuris yra stipresnis už pačią medieną.

• Klijų tipai: Vidaus klijai, lauko klijai ir epoksidiniai klijai.
• Tvirtinimo tipai: Juostos spaustuvai, vamzdžių spaustuvai, F spaustuvai, spyruokliniai spaustuvai.

Formavimas

Formavimas yra technika, kurios metu iš medienos formuojami nereguliarios formos objektai. Formuoto medžio dirbiniai dažniausiai naudojami interjero dizaino detalėse.

Šlifavimas ir dildymas

Šlifavimas ir dildymas yra dvi medienos formavimo metodikos. Šlifavimas naudojamas medienos paviršiaus lyginimui, o dildymas padeda formuoti medienos detales sunkiai pasiekiamose vietose.

Apdaila

Mediena yra jautri įbrėžimams, purvui ir drėgmei, todėl būtina ją apsaugoti tinkamomis apdailos priemonėmis. Apdailos medžiagos gali būti paviršiuje dengiančios arba įsigeriančios.

7 medienos apdirbimo patarimai pradedantiesiems

1. Visada dvigubai patikrinkite matavimus prieš pjaudami medieną.
2. Pasirinkite tinkamą medieną savo projektui.
3. Patikrinkite medieną dėl defektų ir pašalinių objektų, pvz., vinių ar kablių.
4. Reguliariai valykite savo darbo vietą.
5. Praktikuokite pagrindinius įgūdžius, dirbdami prie paprastų projektų namuose.
6. Lankykite vietinius kursus, kad įgytumėte praktinių įgūdžių.
7. Visada naudokite apsaugines priemones, tokias kaip akiniai, respiratorius ir ausų kištukai, kad apsaugotumėte savo sveikatą dirbdami.

Šaltinis: https://www.thecrucible.org/guides/woodworking/techniques-tips/

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Kontakai:

El.p.: info@apiemediena.lt
Adresas: Kaunas
Administratorius: MB Laimiu laiką ir kainą

Sekite mus: